Λαογραφική Συλλογή

Δημιουργία

Η δημιουργία της λαογραφικής συλλογής έγινε υπό την διεύθυνση του κ. Κουμπουρέλου Νικόλαου, με την πολύτιμη βοήθεια των εκπαιδευτικών και γονέων του 72ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης. Υπάρχουν 400 και πλέον εκθέματα απ` όλη τη Βόρεια Ελλάδα, από τον Έβρο μέχρι την Ήπειρο, τη Θεσσαλία, ακόμη και από νησιά.

Λειτουργία

Η συλλογή είναι μόνιμη και μπορούν να την επισκέπτονται μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων αρμοδιότητας της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή από ώρα 10:00 έως 11:30, κατόπιν συνεννοήσεως με το Δ/ντή ή τον Υποδ/ντή του σχολείου στο τηλέφωνο & Fax: 2310-910652.

Σε κάθε επίσκεψη μπορούν να προσέρχονται μέχρι δύο (2) τμήματα. Το ένα τμήμα ξεναγείται από Εκπ/κό του Σχολείου μας στις 3 αίθουσες του Μουσείου και το δεύτερο παρακολουθεί, στην αίθουσα Προβολών-Θεάτρου, προβολή λαογραφικού υλικού και αντίστροφα. Το λαογραφικό υλικό της προβολής έχει άμεση σχέση με τα εκθέματα του Μουσείου.

Η ξενάγηση και η προβολή διαρκούν τουλάχιστον 2 διδακτικές ώρες και οι μαθητές/τριες μπορούν να έχουν μαζί τους και φωτογραφικές μηχανές, αν το επιθυμούν.

Ήδη η υπεύθυνη Πολιτιστικών θεμάτων της Δ/νσής κ. Τερζητάνου Χαρίκλεια έχει εντάξει τη συλλογή μας στο πολιτιστικό πρόγραμμα «ΠΑΜΕ ΜΟΥΣΕΙΟ» και από τον Ιανουάριο τρέχοντος σχολικού έτους θα υλοποιηθεί, στο πλαίσιο πιλοτικής εφαρμογής, ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Εκθέματα

Ανέμη
Γραμμόφωνο

Γραφομηχανή